unnamed
דנה אלון

דנה אלון

ליווי ואימון אישי ואימון למיתוג

עייפת ההחלטות- יש אישור מדעי

כמה החלטות אתם מקבלים ביום?
אנחנו חיים בעידן של שפע ובחירה וכתוצאה מכך, כל הזמן אנחנו נדרשים לקבל עשרות החלטות קטנות וגדולות עד שבשלב מסוים כבר אין כח להחליט. זה לא משנה אם אתה מנהל בכיר או עקרת בית, אם ההחלטות הן ניהוליות או אישיות, משפחתיות או השרדותיות אנו נדרשים להחלטות בכל ממשקי חיינו בכל דקה.
אז מה אנחנו עושים?
או שאנו בוחרים באימפולסיביות במקום להעלות את כל האפשרויות או שאנו נמנעים ובוחרים לא לבחור. כשזה קורה אנו מעדיפים את התגמול המיידי ופתרון לטווח הקצר , לעיתים זה אפילו קצת שקט, ומוותרים על הראיה לטווח הרחוק.
במאמר רחב ומרתק מהניויורק טיימס שצוטט ב- markerweek, נחשף המושג “עייפת ההחלטות” וההשפעה שלה על יכולת השליטה עצמית.
הוכח כי יש מאגר מוגבל של אנרגיה מנטלית להפעלת שליטה עצמית. ואם כך, המושג כח הרצון הוא לא רק מטאפורה אלא באמת מאגר אנרגיה שניתן לבזבוז ובאותה מידה ניתן להשתמש בו בתבונה.
עובדה נוספת מעניינת הינה כי לסוכר יש יכולת לשקם כח רצון לשפר שליטה עצמית ואיכות החלטות ולהטות את ההעדפה לאסטרטגיה ארוכת טווח על פני תגמול מיידי.
נסו לדמיין שיש לכם מאגר של 5 תהליכי קבלת החלטה ביום בלבד. האם ברור לכם היכן הייתם רוצים לנצל את האנרגיה הדרושה להם ועל אילו סוגי בחירה הייתם מוותרים?
חישבו על זה, עד כמה קל להאשים את החיים בעידן הפוסט מודרני ולקרוס מהשפע והעומס מידע שדורש מאיתנו לעצור ולבחור בין שלל האפשרויות.
אך איך זה יראה אם ניקח את המושכות לידינו וכעת כשאנו מודעים לעובדה שהאנרגיה מוגבלת, נבחן דרכים לשמרה כדי לנצל אותה בצורה האפקטיבית ביותר.
לשם כך, קודם כל עלינו להחליף פרדיגמת מוצא: במקום לחשוב שקבלת החלטות הינה תכונת אופי וישנם המוכשרים בה יותר ואלו שפחות, להסתכל על קבלת החלטות כתהליך שניתן להשתפר בו.
נפתח הרגלים שמפחיתים מאמץ מנטלי ומשמרים את כח הרצון להחלטות חשובות.
איך זה יראה?
במקום לקום כל בוקר ולהיכנס לתהליך החלטה: “היום אני אלך לחדר כושר או לא”
פשוט קובעים ביומן או עם חבר או מאמן כושר מחייב ומשאירים את המאגר להחלטות חשובות יותר במהלך היום.
ניקח אחריות על המצב הפיסי כדי למנוע מצב של דלדול אנרגטי
איך זה יראה?
נמנעים מכניסה לתהליך קבלת החלטה בשעות של עייפות פיסית או בשעה של רעב לא מאשרים רצף ישיבות קבוע ביומן.
ניצור גבולות
איך זה יראה?
לא נתפתה להצעות וכניסה לתהליך של קבלת החלטות כאשר אינכם מוכנים לו. למשל סקר בטלפון בזמן שאתם לא פנויים, איש מכירות שמציע לכם משהו כשאתם לא מעוניינים לקנות,
בחירה = חופש = שקט
בעידן של עודף תשוקות והיצע, יש לנו את הבחירה החשובה מכל איך למקסם את ניצול האנרגיה שלנו וכיצד לקחת אחריות שתאפשר לנו להעלות את האפקטיביות והשליטה שלנו בחיינו.

אני לא מאמינה שניתן לנהל זמן, לנהל תוצאות, לנהל מה אנשים יחשבו וכיצד ינהגו, לעומת זאת אני בהחלט מאמינה שניתן לנהל את האנרגיה של עצמנו, לבחור את הפעולות שלנו את הדרך בה אני בוחר להתייחס ולהסתכל על הדברים ואיך לעשות אותם. לבחור, כאסטרטגיה, איפה אני משקיע את האנרגיה והזמן שלי ואיפה אני מוותר על תהליך ארוך של קבלת החלטות ונמנע ממנו.

“בעלי שליטה עצמית הגבוהה ביותר הם אלו שבונים חייהם באופן שמשמר את כח הרצון”(ג’ון טיראני)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
Call Now Button דילוג לתוכן